ארכאוזואולוגיה– יש חיה כזאת!
ומהי החיה הזאת?
סודות מן העבר – ארכיאולוגיה


הארכאוזואולוג הוא עוף מוזר, גם ארכיאולוג וגם זואולוג. הוא בוחן את עצמות בעלי החיים שמוצאים בחפירות ארכיאולוגיות ועונה על שאלות מתחום הארכיאולוגיה כגון: אילו חיות צד האדם הקדמון, אילו חיות משק גידל לאחר תחילת החקלאות? מה אכל בתקופות שונות? האם התפריט הקדום יכול לשקף מעמדות חברתיים, או מוצא אתני?
כמו כן הוא נותן מענה לשאלות מהתחום הזואולוגי- אקולוגי כגון: אילו מינים חיו באזורינו בעבר ונכחדו? כיצד משפיע האדם על הסביבה ומשנה אותה? איך נראה הנוף הקדום?

בקורס נלמד להכיר את ארגז הכלים של הארכאוזואולוג ונלמד את שיטות המחקר בהן הוא נעזר כדי לענות על שאלות אלו. בנוסף, נתנסה בעבודת מעבדה בעזרת עצמות בעלי חיים מאתרים עתיקים. במהלך הקורס נבחן יחד את מכלול הקשרים בין בני אדם ובעלי חיים לאורך ההיסטוריה.

אחת התגליות הארכיאוזואולוגיות החשובות בתקופה האחרונה נעשתה ב-2004 עת שרידים של חתול בן כשמונה חודשים התגלו בקבר יחד עם בעליו, באתר ארכיאולוגי נאוליתי בקפריסין בשם שילורוקאמבוס ותוארכו לכ-7500 לפסה"נ. על השלד לא נמצאו סימנים המעידים על שחיטה, עניין המרמז כי הוא טופל באופן עדין. באתר נמצאו גם שרידי עצמות חרוכות של חתולים, המלמדים כי באירועים מסוימים נהגו בני האדם לאכול את ההולכים על ארבע. החתול, נראה כעדות העתיקה ביותר בעולם להחזקתו כחיית מחמד, ומעיד כי קשרי אדם-חתול החלו כבר מלפני 9500 שנה, ולא בתקופת מצרים העתיקה כפי שסברו בעבר.